Plechové střechy mají, ať už u průmyslových, rekreačních, nebo obytných staveb, spoustu výhod. Bývají relativně levné, jednoduché na instalaci i výměnu a z praktického hlediska nepotřebují složitou údržbu. Nicméně čas od času je potřeba provést kontrolu jejich stavu, jejímž výsledkem může být i zjištění, že střecha potřebuje nový nátěr. A co pak? Jakkoliv se tato akce může zdát monstrózní, složitá a náročná, není to tak zlé, jak by se na první pohled mohlo zdát. V tomto článku vám přinášíme přehled základního postupu a pár užitečných rad. Nátěr plechové střechy plní jak funkci estetickou, tak i ochranou – rozhodně se tedy vyplatí zainvestovat čas i peníze do jeho obnovy.
Příprava střechy před natíráním
Jak už to tak u natěračských prací bývá, není možné nastoupit s válečkem v ruce a okamžitě začít natírat. Ono to tedy možné je, ale zejména v tomto případě by to vedlo k jistému nezdaru. I zde je potřeba věnovat nějaký ten čas přípravě povrchu určeného k natírání.
Jako první vřele doporučujeme odstranění stávajícího nátěru. Možná vám to přijde zbytečné a pracné, má to ale svůj důvod. Starý nátěr výrazně zhoršuje přilnavost toho nového. To se může projevit okamžitě (odlupováním staré vrstvy), nebo časem (tvorbou bublin a praskáním nátěru). Při odstraňování nátěru máte navíc skvělou možnost prozkoumat stav střechy a opravit případné nedostatky.
Nebudeme však zastírat, že zbavit rozlehlejší střechu barvy je dosti náročná činnost. Nepodceňujte tedy výbavu, do které byste měli zahrnout hrubý kartáč, smirkový papír, špachtli a pokud to situace dovoluje, tak i horkovzdušnou pistoli na nahřátí barvy, která pak jde lépe dolů. Skvěle v tomto případě poslouží i proud vody pod vysokým tlakem. Máte-li možnost použít tento přístroj, můžete vás příjemně překvapit jeho účinnost.
Samotné natírání
V momentě, kdy je střecha zbavena původního nátěru, můžete pomýšlet na další krok. U venkovních prostor je to obzvlášť náročné, ale i plocha střechy by měla být v co největší míře zbavená nečistot. Bývá zvykem jako první aplikovat základovou barvu, která chrání kov a připravuje podmínky pro svrchní vrstvu. Ne všechny barvy tuto aplikaci bezpodmínečně vyžadují, seznamte se tedy důkladně s vlastnostmi zvolené barvy a její aplikací.
Z hlediska plánování je pak nejlepší využít mírného počasí – barva by neměla schnout v horkých teplotách, ani mrazech, nemluvě o neblahém vlivu deště. A aby vám šla práce lépe od ruky a neutrpěla vaše záda, dobrým typem může být pořízení válečku s dlouho, případně teleskopickou rukojetí na natírání větších, souvislých ploch.
Vaší BratřiMalíři.cz