Skip to content

Natírání dveřních zárubní

Dalším řešením, kterým můžete osvěžit, doladit, či zkrášlit interiér i exteriér vašeho obydlí, je aplikace nového nátěru na dveřní zárubně. Dnes si tedy povíme, jak nejlépe na to, čeho se vyvarovat a jak se na tuto činnost připravit. Pro pořádek ještě uvádíme, že se zaměříme na kovové dveřní zárubně, se kterými se v drtivé většině případů můžeme setkat například v původních panelákových bytech. Pro natírání dřevěných zárubní platí v podstatě stejný postup jako pro natírání samotných dřevěných dveří.

Natírání zárubní

Proč se pustit do natírání zárubní?

Důvodů a spouštěčů může být několik. Degradace původního nátěru, nepěkné škrábance, nesmývatelné nečistoty, prostupující rez, nebo vám kvůli novým dveřím nebo výmalbě zkrátka přestal vyhovovat původní odstín a rozhodli jste se pro změnu. Ničeho se nebojte, s trochou trpělivosti jistě dosáhnete kýženého cíle.

Odstranění původního nátěru

Největší práce vás pravděpodobně čeká ještě dřív, než vezmete štětec do ruky a otevřete první plechovku s barvou. Teoreticky je možné nanášet novou vrstvu na původní barvu, ale zejména v případě kovových zárubní to není to pravé ořechové. Budete tak na nejlepší cestě k problémům s přilnavostí a prosvítání původní barvy.

Odstranění stávající vrstvy barvy je sice pracné, ale smirkový papír, brusné houbičky a případně horkovzdušná pistole se škrabkou (a notnou dávkou opatrnosti) vám nakonec pomůžou dosáhnout čisté a barvy prosté plochy připravené k natírání.

Před prvním tahem štětce…

Dříve než se pustíte do samotné práce s barvou, věnujte ještě nějaký čas přípravě. Zárubně musí být čisté, suché a v ideálním případě odmaštěné. A ačkoliv nechceme nijak zpochybňovat vaši šikovnost, doporučujeme sáhnout po krycí pásce a vymezit prostor, kde se má nový nátěr nacházet. A pro všechny případy je určitě dobré mít po ruce hadřík, kterým můžete zavčas zažehnat škodu  vzniklou úkapem barvy, nebo neopatrným tahem štětce.

Jakou barvu zvolit?

Dnes není problém sehnat a pořídit velký výběr barev určených přímo pro zárubně. Dejte jen pozor, jestli potřebujete barvu pro vnitřní nebo venkovní použití, záměna by vás mohla později mrzet. Některé barvy to přímo nevyžadují, ale zejména u kovu je rozumné začít nejprve se základovou barvu a až na tu nanášet hlavní vrstvu. I základová barva by ale před dalším zpracování měla být řádně zaschlá a čistá, nic nezkazíte ani mírným zdrsněním jejího povrchu.

 

Buďte také připraveni na to, že jeden nátěr pravděpodobně nebude stačit. K dosažení perfektního vzhledu a krytí počítejte spíše se dvěma až třemi nátěry. S tím tak souvisí i plánování celé akce – vyčleňte si dostatek času, ať se nedostanete do zbytečných stresů a časových tísní, které mohou mít neblahý vliv na výsledek a jeho kvalitu.