Skip to content

Správný nátěr dřevěných dveří

V tomto článku se zaměříme na to, jak správně natřít dřevěné dveře tak, aby výsledek stál za to a nestálo nás to víc námahy a času než je nutné. Pozitivní je, že tuto činnost zvládne bez větších problémů i průměrně zdatný domácí kutil.

Renovace i změna vzhledu

Nanesením nového nátěru můžete lehce zabít dvě mouchy jednou ranou. Při častém používání se každý nátěr časem opotřebuje, zašpiní, či jinak znehodnotí. Rodiny s malými dětmi a volně pobíhajícími domácími mazlíčky by mohly vyprávět. Čerstvý nátěr tak rázem udělá z oprýskaných dveří opět výstavní kousek, za který se nemusíte stydět.

Nebo vás možná trápí jiný problém – vymalovali jste stěny novou barvou, vyměnili jste nábytek a dveře už jaksi barevně se zbytkem interiéru neladí. I tady je nový kabátek pro stávající dveře poměrně jednoduchým řešením. Řešením, které je navíc mnohem levnější, než pořízení nových dveří.

Co budeme potřebovat?

Aby vám šla práce pěkně od ruky, připravte si dopředu všechny potřebné pomůcky. Jedná se pochopitelně o barvy (ke kterým se ještě dostaneme), dále pak sadu štětců (ideálně na větší i menší plochy), případně váleček a rozhodně nezapomeňte na krycí pásku. Pokud je nutné odstranit původní nátěr, pak se určitě vybavte i dostatečným množstvím smirkového papíru. V případě obzvlášť odolného nátěru může přijít vhod i horkovzdušná pistole a špachtle. Odstranění stávající vrstvy barvy není vždy nutné, riskujete však špatnou přilnavost a nežádoucí vliv na vzhled a odstín nátěru nového. A ačkoliv jsou moderní barvy netoxické a mnohdy pachově neutrální, určitě nic nezkazíte ochranným respirátorem či maskou.

Čím začít?

Před samotným natíráním důsledně doporučujeme provést kontrolu povrchu. Máte ideální příležitost k odstranění a opravě různých nedostatků z řad prasklin, vrypů, rýh a ťukanců. K tomu opět dobře poslouží obyčejný smirkový papír, případně tmel pro zarovnání vzniklých nerovností. Už v této fázi se vyplatí mít dveře vysazené ze zárubní a položené v poloze horizontální – snáze se dostanete ke všem místům a eliminujete riziko ušpinění zárubní a okolních stěn.

Samotné natírání

Ať už zvolíte barvu krycí, nebo lazuru, několika zásad byste se měli vždy držet. V prvé řadě si dejte pozor, zda potřebujete barvu do interiéru, nebo exteriéru. Vždy se držte návodu výrobce a dodržujte jeho pokyny, opravdu se to vyplatí. Ať už se jedná o poměr ředění, čas zaschnutí, nebo optimální počet vrstev, nemá cenu se pouštět do jakýchkoliv experimentů.

Na závěr ještě jeden malý tip – pro zachování kvality nátěru a prodloužení jeho životnosti zvažte nanesení ještě jedné vrstvy bezbarvého laku.  

Vaší BratřiMalíři.cz