Skip to content

Jak udělat z tmavé stěny světlou?

Docela těžko, chtělo by se říct, ale nejednalo by se o příliš profesionální odpověď. A navíc by to nebyla tak úplně pravda. Jak se říká, kde je vůle, tam je cesta a když se chce, jde všechno. Takže i vy si můžete úspěšně přemalovat každou zeď ve vašem bytě, domě, nebo obchůdku. I když vás mnozí rádoby odborníci budou od toho kroku odrazovat. Je nám jasné, že to co se vám líbilo před pěti lety už není aktuální a vy chcete změnu. Nebo jste postupem času vyměnili nábytek a zařízení pokoje, ke kterému se už zkrátka tmavomodrý nátěr nehodí. Případně jste se přistěhovali do nového bytu a nesdílíte vkus a zálibu předchozího nájemníka v krvavě rudé barvě. Takže proč se každý den koukat na něco, co se vám vlastně nelíbí. Poradíme vám, jak na to.

Zhodnoťte situaci

Přetírat světlý nátěr tmavším odstínem je pochopitelně ta lepší varianta, ale nepropadejte předčasně skepsi, nemusí být tak zle. Důležité je, si dopřed obhlédnout, jak na tom současný nátěr je. Pokud se jedná o několikátou vrstvu, nejlepším začátek je seškrábání veškeré barvy. To znamená odložit pro zatím štětce a válečky a chopit se škrabky. To sice není úplně nejjednodušší a nejzábavnější činnost, výsledek ale stojí za to. Nehledě na to, že to může být docela dobrá relaxace a odreagování od běžných starostí. A hlavně, zbavíte se veškeré barvy, takže můžete začít doslova s čistým štítem a starosti s přemalováním hodit za hlavu.

Připravte si stěnu…

Také se může stát, že zjistíte, že pod současným nátěrem se skrývá tu prasklina, tam díra a tamhle se začíná roztahovat plíseň. Pojměte tedy malování jako příležitost k očistě a opravě stěny. Pokud tento krok z lenosti nebo nedostatku času přeskočíte, máte zaděláno na problém. Tmavá barva dokáže lecjaký nedostatek skrýt, ale světlá vám neodpustí téměř nic. Pokud se tedy nechcete další roky dívat na tmavé fleky nebo praskliny, dobře si to rozmyslete. Minimální příprava by ale měla spočívat v šetrném umytí stěny, které ji zbaví prachu a největších nečistot.

 

Další tipy k přípravě stěn před malováním si můžete přečíst zde.

… a začněte malovat

V případě, že se pouštíte přímo do malování světlou barvou na tmavý podklad, nespoléhejte na super zázračné krytí, které vám slibují někteří výrobci. Počítejte, že pro kýžený výsledek budete potřebovat několik vrstev a i tak existuje šance, že po úplném proschnutí nebude výsledný vzhled stoprocentně takový, jaký jste si představovali. A pokud chcete eliminovat i toto riziko, zvažte možnost obrátit se na profíky, kteří si s tím hravě poradí v rekordně krátkém čase. A věřte, že vás to ani nebude stát moc peněz. Když si odečtete vaše náklady a strávený čas, můžete naopak ještě i ušetřit.