Skip to content

Na co nezapomenout před malováním?

Malování pokojů je poměrně náročná a záludná disciplína. Dá se samozřejmě zvládnout svépomocí, potom si ale musíte pár věcí pohlídat, připravit a důkladně promyslet. Náročnost malování se odvíjí od počtu a velikosti místností a také od toho, zda se jedná o malování prázdného bytu, nebo zaběhnuté domácnosti. Děti a domácí mazlíčci jsou pak samostatnou kapitolou a další nástrahy čekají malíře-amatéry na každém kroku. Na co si tedy dát obzvlášť pozor a na co před malováním v žádném případě nezapomenout?

 

Plánujte, plánujte, plánujte

Do malování bytu či domu se člověk pouští jednou za čas, takže je žádoucí to udělat pořádně. A žádná větší akce tohoto typu se nemůže stoprocentně podařit bez dobrého plánování. Naplánovat musíte čas, kapacity a materiál – jedno bez druhého se neobejde.

V případě, že malujete více místností si musíte rozvrhnout kde začnete a jak budete pokračovat. S tím je spojené i přemístění a zakrytí nábytku, okenních rámů, parapetů, lišt, osvětlení, vypínačů a dalších částí, které by rozhodně neměli přijít do styku s barvou. Před malováním byste také měli mít jasno v tom, zda musíte škrábat starou barvu, nebo máte to štěstí a této činnosti se můžete vyhnout.

To všechno samozřejmě vyžaduje čas a jelikož dle Murphyho zákonů nic nejde tak lehce jak si představujeme, je dobré si při plánování dát všude malou časovou rezervu. S velkou pravděpodobností ji využijete a nedostanete se do nepříjemného časového presu.

Čím budete malovat?

Pokud chcete, aby výmalba vypadala přinejmenším slušně, se štětcem a barvou si nevystačíte. Je-li je nutné vyspravit nějaké díry na zdi, budete potřebovat sádru (ideálně čistě bílou, aby vám později na malbě nevystoupily tmavé skvrny). Více než vřele doporučujeme před samotným malováním barvou aplikaci penetrační vrstvy pro lepší přilnavost. Z praktického hlediska zase můžeme doporučit barvy s disperzní složkou, kvůli větší odolnosti a lepšímu tónování. Co plísně, netrápí vás? Pokud ano, můžete sáhnout i pro speciálních barvách právě proti plísním.

A barva – bude vám stačit čistě bílá, nebo sáhnete po některém z prodávaných odstínů? Nebo si necháte kýženou barvu namíchat (potom si ovšem dobře spočítejte, kolik barvy potřebujete), případně se do tónování pustíte sami (pak ale počítejte s tím, že pro případné pozdější korekce není úplně jednoduché trefit identický odstín)?

Nechte si poradit

Na všechny tyto otázky byste měli ideálně znát odpověď už předtím, než se vydáte na nákup potřebného vybavení. Ne každý ale má potřebné znalosti nebo čas se těmito otázkami zabývat. Není tedy v žádném případě ostudou se obrátit na pracovníky specializované prodejny, kteří vám s výběrem jistě rádi pomohou. A chcete-li se starostí zbavit úplně, neváhejte se obrátit na nás!