Skip to content

Proč je výmalba klasickým válečkem lepší než nástřik

Člověk je tvor vynalézavý a neustále zkouší vymýšlet nové věci a způsoby, jak si ušetřit práci. A oblast malování pokojů není výjimkou. Kromě přece jen rozšířenějšího malování válečkem, štětkou a štětci se tak můžete setkat i s nanášením barvy speciálním stříkacím aparátem. Ten pod tlakem rozstřikuje pistolí barvu na zeď a docela zásadně tak šetří námahu a energii spojenou s klasickým malováním. Jenže opravdu je tato metoda dokonalá po všech stránkách? V tomto článku uvedeme důvody proč si myslíme, že malování válečkem je stále ještě lepší způsob.

Životnost

Stříkací pistole nanáší o poznání tenčí vrstvu barvy, ta má tudíž horší krytí, časem rychleji bledne a tím pádem i může měnit odstín. Už za pár měsíců tak můžete pozorovat rozdíl mezi malbou válečkem a stříkáním. Pokud vám toto nevadí, můžete stříkací pistoli připočíst bod k dobru.

Přilnavost

Nastříkaná barva není na rozdíl od aplikace válečkem „vtlačena“ do malované plochy, tudíž má po zaschnutí horší přilnavost. A to má poměrně nepříjemný efekt – po čase může dojít ke vzniku vzduchových bublin pod barvou, v horším případě pak k jejímu úplnému odlupování. A to pak zejména v prostorech s velkou vlhkostí, nebo s častým střídáním teplot.

Tloušťka vrstvy

Při stříkání barvy nemá člověk v rukou ten správný cit a je velmi těžké dosáhnout rovnoměrně silné vrstvy v celé ploše. To se samozřejmě může projevit na finálním odstínu, případně stékáním barvy z míst, kde je jí zkrátka příliš mnoho. To může po zaschnutí vést ke vzniku nepěkných, těžko odstranitelných map.

Kritická místa

Rohy, hrany, přechody…to vše jsou pro stříkanou malbu velmi kritická místa, kde zatím nemá obyčejný štětec konkurenci. Pouze s ním je možné přetřít či obmalovat i velmi malá, členitá místa na zdi. Kapičky barvy se při stříkání navíc dostanou mnohem snadněji i pod krycí pásku, takže zde je opravdu na místě stará dobrá ruční práce.

Úklid

S předchozím bodem souvisí i náš poslední postřeh. Stříkaná barva se dostane opravdu leckde, takže při následném úklidu můžete být nemile překvapeni barvou na podlaze, pod páskou či krycím igelitem. Na přípravu tak musíte vynaložit mnohem více úsilí, případně se smířit s náročnějším úklidem.

Malování štětcem a válečkem u nás zkrátka vede a nedáme na něj dopustit. A i když se v žádném případě nebráníme pokroku a novým trendům, zůstáváme zatím věrní osvědčeným způsobům malování. Možná i proto jsme schopni dosahovat tak dobrých výsledků a získávat další a další spokojené zákazníky.

O tom se koneckonců můžete sami přesvědčit – máte-li v plánu malování bytu, domu, firmy nebo kanceláře, zvažte zda nevyužijete raději profesionálních služeb opravdových odborníků.