Skip to content

Oživte vzhled fasády – tipy a rady, které stojí za to

Malířské a natěračské práce se netýkají pouze vnitřních prostor, svoje uplatnění najdou také v exteriéru. Tyto nátěry mají svoje specifika a unikátní vlastnosti, pokud ale dobře zvolíte, můžete s vnějším vzhledem každé budovy udělat doslova zázrak. Jak tedy můžete vaši fasádu oživit a dát jí nový, svěží a neokoukaný vzhled?

Nový kabát bez stavebních úprav

Renovace fasády má tu výhodu, že dokážete zařídit hodně muziky za relativně málo peněz. Pěkná a čistá fasáda zela zásadně změní vyznění celé stavby a to velice pozitivně a velmi zásadně. Další výhodou je, že si můžete takřka neomezeně vybírat a navolit si barvy, vzory a vlastnosti, který má váš nový nátěr mít. A to bez jakékoliv nutnosti stavebních úprav a činností s nimi spojených. A nezanedbatelným faktem je i to, že čistá a prvotřídní fasáda má velký vliv na případnou prodejní cenu příslušného objektu – od domů až po komerční a průmyslové objekty, kde vám mnohdy fasáda dělá také více či méně efektivní reklamu.

Funkce a výhody nové fasády

V předchozím odstavci jsme zmínili také volitelné vlastnosti, které můžete od vnějšího nátěru očekávat. Exteriérové barvy se totiž dělí a navzájem liší především jejich složením. Mezi základní typy barev patří ty s akrylátovým, silikonovým, silikátovým a vápenným základem. Každá z těchto složek jim propůjčuje trochu jiné vlastnosti. Můžete tak získat nátěr s nadstandardní elasticitou, zvýšenou odolností vůči sněhu a dešti; barvu, která podporuje odvádění vlhkosti a odpuzování prachu, nebo nátěr velmi snadno omyvatelný.

Přese všechny tyto benefity byste se však měli primárně zajímat o prodyšnost a trvanlivost, neboli stálost barevného odstínu. Proto není vůbec od věci porada s odborníkem. Ten by vám dle konstrukce, umístění a také účelu budovy měl poměrně jasně poradit, kterou cestou se vydat a která barva bude pro vás ta nejlepší.

Hezké i praktické

Popsali jsme tedy výhody nové fasády po stránce vizuální a praktické. K těm se ještě sluší doplnit, že fasáda má také i jiný účel, než jen dobře vypadat. Nemalou měrou se podílí na tepelné izolaci budovy a sama o sobě ji chrání před nepříznivými vnějšími vlivy, jako je vítr, sníh, déšť, kroupy a celá řada nečistot. Není tedy divu, že si čas od času žádá důkladnou renovaci, nebo rovnou výměnu.

Pokud tedy uvažujete o nové fasádě vašeho domu, nebo firmy, je ideální čas pro poptávku. Do té nezapomeňte zahrnout a zohlednit také případné natírání okenních a dveřních rámů, lišt a všech možných konstrukcí umístěných vně budovy. Věřte, že pokud zvolíte tu správnou firmu, nepřijdete zkrátka. Za své peníze dostanete zcela nový vzhled nemovitosti a hlavně kvalitně odvedenou práci.