Skip to content

Malování vlastními silami – nejčastější otázky

Malování domácnosti, chalupy nebo kanceláře se čas od času nevyhne nikdo. A dříve či později přijde na řadu otázka, zda si na malování pozvat profesionální firmu, nebo se spolehnout na vlastní schopnosti. Pustit si do bytu „cizí“ lidi a zaplatit jim za bezvadně odvedenou práci, nebo něco málo ušetřit, všechno si zařídit a obstarat sám za cenu nemalé ztráty času a energie? Oboje je možné, oboje má svoje výhody a nevýhody. Při rozhodování vám možná pomůžou následující nejčastější otázky týkající se malování svépomocí.

Jak dlouho mi malování zabere času?

Záleží na mnoha faktorech – na vašich zkušenostech, na podkladu, který budete malovat, na počtu vrstev a samozřejmě na velikosti malovaných ploch. Počítejte však s tím, že výmalba jednoho běžného pokoje vám zabere minimálně jeden den. Počítejte vždy raději s dostatečnou rezervou na přípravu pokoje, schnutí jednotlivých vrstev, úklid, manipulaci s nábytkem a v neposlední řadě též na odpočinek!

Jaké pomůcky budu potřebovat?

Pokud pomineme základní potřeby jako jsou štětce, válečky a barva, rozhodně nezapomeňte na maskovací pásky, krycí igelit, vaničku a mřížku na otírání a odkapávání barvy, míchátko na barvu a dostatek čistých hadříků či vlhčených ubrousků na rychlou likvidaci škod. Pro malování vzdálenějších ploch se také může hodit tyč, coby násada na váleček a šikovné schůdky či štafle.  

Musím před malováním penetrovat?

Nemusíte, ale přikláníme se k této předúpravě. Zejména u zdí, které nejsou v nejlepším stavu a u kterých nevíte kolikrát a jak už byly malované. Penetrace dokáže zlepšit savost a přilnavost povrchu, což může být pro výsledek dosti zásadní.

Musím před malováním škrábat?

Tady platí totéž, co o penetrování. Nutnost to není, ale zejména u několikanásobných a starších nátěrů vás může uprostřed malování nemile překvapit odlupování staré vrstvy. Pokud máte tu možnost, vyzkoušejte si přilnavost na některé menší ploše a podle toho se můžete rozhodnout, zda to risknete, nebo se pustíte raději do škrábání. A to i v případě, že se do staré malby dostal nějaký nepříjemný pach.

Musím před malováním zdi opravovat?

A do třetice – nemusíte, ale bylo by naivní si myslet, že barva spraví a zakryje veškeré praskliny, díry a nerovnosti. Nebo alespoň ne dlouhodobě. Malování je naopak ideální příležitost, jak se těchto vad zbavit. A není to ani tak těžké – s použitím správného tmelu dokáže zázraky i nezkušený kutil.

Jakou barvu mám koupit?

Obecná odpověď by zněla asi takto: Kvalitní, s dobrou přilnavostí a krytím. Jinak ovšem záleží na typu podkladu a také na tom, co od výsledné malby očekáváte. Úplně nejlepší je, když si necháte poradit od odborníků ze specializovaných obchodů. A nezapomeňte, že barva, kterou jste viděli u známých v obýváku může ve vašem pokoji vypadat úplně jinak – záleží na podkladu a také třeba aktuálním osvětlení.

Je lepší štětec, štětka nebo váleček?

Kdo je připraven, není překvapen a proto doporučujeme se před malováním vybavit jak válečkem (pozor, dnes už jsou k dostání různé druhy dle natíraného podkladu), tak alespoň dvěma či třemi štětci různé velikosti – na menší plochy, do rohů a jemné obmalování lišt, vypínačů nebo elektrických zásuvek se budou jistě lépe hodit. Proto je dobré se v rámci přípravy podívat, kam všude se s barvou budete potřebovat dostat.