Skip to content

Malování – jaký odstín barvy zvolit?

Je všeobecně známý fakt, že barva ovlivňuje naše pocity a náladu. Toho se využívá v mnoha odvětvích a činnostech, málokdy na to ovšem myslíme při malování bytů a domů. Možná vám tedy tento článek pomůže se podívat na výběr barvy trochu jinýma očima.

Pokud v rámci malování přejdete z jedné barvy na jinou, velmi tím ovlivníte vzhled a ráz místnosti. Pokoj můžete opticky zmenšit, zvětšit, prodloužit, nebo získat během dne více světla. Rozhodně se tedy vyplatí využít trochu fantazie a představivosti. A rozhodně není nutné nebo žádoucí vymalovat všechny místnosti jednou barvou. Je dobré se zamyslet nad významem barev a jejich vlivu na nás samotné.

Teplo nebo zima?

Jakožto základní rozlišení můžeme uvést rozdělení barev na teplé a studené. Mezi ty teplé řadíme vesměs veškeré krémové barvy, červenou, tmavě zelenou nebo žlutou. Z pozitivních pocitů v nás evokují pohodu a radost, takže jsou ideální do obývacího pokoje, kuchyně, nebo dětského pokoje.

Do takzvaně studených barev můžeme zařadit bílou, modrou a téměř veškeré světlé odstíny. Tyto tóny v nás nejčastěji navazují pocit uklidnění a koncentrace, takže jsou ideální pro pracovny, studentské pokoje anebo také ložnice.

Pokud tedy zohledníte tato zjištění při výmalbě pokojů, můžete docela razantně ovlivnit k lepšímu to, jak na vás jednotlivé pokoje působí a jak se v nich cítíte.

Neomezujte se pouze na bytové prostory

A byla by samozřejmě škoda tyto znalosti aplikovat pouze u vás doma. Jste-li provozovatelem kanceláře, nebo vlastníte obchod, i zde máte široký potenciál. Komfort vás samotných, vašich kolegů, zaměstnanců nebo zákazníků můžete výhodnou výmalbou samozřejmě ovlivnit taky.

Dejte na svůj pocit

Ale pozor, nesnažte se za každou cenu ladit interiér dle nejrůznějších příruček a návodů. Každý člověk má svoje vlastní, specifické vnímání, barvy nevyjímaje. Řiďte se tedy zejména vlastním pocitem a neriskujte, že se budete několik dalších let dívat na barvu, která vám nesedí. Jestliže z nějaké barvy nemáte dobrý pocit, tak ji zkrátka nekupujte – leckdy stačí sáhnout po sytějším, nebo barevně odlišnějším tónu a váš dojem může být hned jiný.

V každém případě také zohledněte zbytek interiéru – nábytek, koberce, závěsy a jiné zařízení. Nebude vám nic platná dobře zvolená barva zdí, když se bude později tlouct s odstínem sedací soupravy.

Nebojte se změny

Někomu se všechny tyto poučky a postupy mohou zdát složité a těžko uchopitelné – nebojte se toho a pokud je to alespoň trochu možné, nezůstávejte jen u klasické bílé barvy. A v případě, že si s výběrem opravdu nevíte rady, vůbec není problém se obrátit na specializovanou firmu, nebo prodejnu. Pokud se jedná o opravdové profesionály, určitě vám rádi a dobře poradí.