Skip to content

Malování bílou barvou – tipy pro dobrý výběr a nejlepší výsledek

Bílá barva je pořád ještě nejčastější volbou při malování bytů, domů, obchodů, kancelářských prostor, lékařských zařízení a mnoha dalších interiérů. Dobře kryje, dá se snadno kombinovat s jinými barvami a poměrně dobře se udržuje. Jenže abychom s takovou malbou byli opravdu spokojeni, musíme si dobře vybrat tu správnou barvu. Jaké chyby často děláme a jak se jim vyhnout si povíme právě v tomto článku.

Nepodceňujte přípravu před malováním

Jestliže je prvním krokem k dobré výmalbě výběr vhodné barvy, pak druhým základním předpokladem úspěchu je správná příprava. Velké nečistoty, praskliny, mastnota, plíseň, různé pachy – to jsou všechno záludnosti, které můžou zásadně znehodnotit následnou malbu. A ani ta nejkrásnější a nejzářivější bílá není schopná dlouhodobě vzdorovat takovémuto podkladu.

Abyste se tedy vyhnuli po několika dnech, týdnech či měsících nepříjemnému rozčarování, je mnohem výhodnější zainvestovat čas do řádné přípravy. To obvykle obnáší vytmelení prasklin a děr, seškrábání staré malby a penetrace povrchu před novou malbou. Není to sice úplně nejpříjemnější práce, ale určitě se vyplatí.

Jeden nátěr nestačí

Parafrází názvu filmu s Jamesem Bondem jsme chtěli upozornit na častou chybu. Pokud má nátěr vypadat co nejlépe a vy chcete využít plný potenciál zvolené barvy, měli byste aplikovat minimálně dva nátěry. A to s dostatečným časovým odstupem, aby se barva stačila řádně „usadit“ a uschnout. Proto i tento opakovaný nátěr nezapomeňte zohlednit v propočtu potřebného množství barvy.

Není barva jako barva

Díky rozšiřující nabídce máte dnes možnost koupit bílou barvu s různými aditivy a vylepšením. Běžně tak dostanete barvu se zvýšenou odolností vůči plísním, vůči otírání, omyvatelnou a mnoho dalších. I to je důležité při výběru zohlednit a zvážit, do jakého prostoru barvu kupujete. Je škoda po nějaké době zjistit, že ta bílá vypadá opravdu nádherně, ale je hrozně nepraktická.

S bělostí to nepřehánějte

U bílé barvy je samozřejmě velmi důležitý parametr její bělost. Neznamená to však vždycky, že čím vyšší stupeň bělosti, tím lepší. Příliš zářivá bílá může být docela rušivá a na přímém světle až nepříjemná pro oči. Takovéto barvy (a zejména jejich levnější varianty) se často potýkají s problémem rychlého vyblednutí. Nezapomeňte taky na to, že barva na stěně málokdy vypadá jako na vzorníku, nebo reklamním panelu. Osvětlení a podklad velkou měrou zkreslují výsledný dojem.  

Nechte si poradit

V každém případě, pokud v této oblasti nejste vyloženě zkušení a znalí, nebojte se poradit se. Jak je vidno, i zdánlivá maličkost a detail může sehrát významnou roli. Nedejte však na pofidérní internetové rozumy a podezřelé pompézní reklamní kampaně neznámých firem. Čest výjimkám, mějte však na paměti, že od zavedené a renomované firmy dostanete vždy dobrou radu. A vy byste na oplátku neměli volit nižší kvalitu ve snaze ušetřit pár desítek korun.