Skip to content

Léto vybízí k vymalování – poradíme vám, na co si dát pozor

Léto je čas dovolených, dlouhých večerů a příjemného počasí. Mnoho lidí tak využívá této příležitosti k zvelebování domácností, malování nevyjímaje. Není tedy na škodu si připomenout několik zásad a osvědčených tipů, které vám mohou zásadně pomoci zvládnout malování bez zbytečných zdržení a problémů.

Není barva jako barva

Alfou a omegou u malování je pochopitelně barva. Zásadní není pouze odstín, ale také typ, lépe řečeno složení barvy. V prodejnách najdete desítky barev na rozmanitá použití a s různými příměsemi. Pořídit si tak můžete barvu se zvýšenou přilnavostí, omyvatelnou, nebo s ochranou proti plísní. Záleží jen na vašich prioritách a také na rozpočtu, který si na malování vyhradíte. Nesnažte se však ušetřit za každou cenu, investice do kvalitní barvy se mnohonásobně vyplatí. A rozhodně neuděláte chybu, když se poradíte s odborníkem z řad prodejců či malířů pokojů. >A pak samozřejmě přichází na řadu volba samotného odstínu. A to může být velmi ošemetné. Na papíru, vzorníku, nebo u souseda může barva vypadat úžasně, jenže ve vašem bytě nemusí být výsledek až tak skvělý. Záleží na podkladové zdi, na osvětlení místnosti a také na celkovém ladění interiéru. Před finálním rozhodnutí je tak dobré vyzkoušet malé množství barvy na kousku stěny a výsledek posoudit po řádném zaschnutí za denního světla i při umělém osvětlení. A za zmínku jistě stojí to, že použití studených nebo teplých tónů má pak velký vliv na celé vyznění interiéru.

Příprava a vybavení

Jakmile máte barvu v potřebném množství pod střechou, můžete začít plánovat a připravovat se na malování. Jak se říká, práce kvapná – málo platná. Nenechte se proto zahnat do časového presu a vyhraďte si na malování dostatek prostoru. Počítejte se stěhováním nábytku, krytím podlah a zdí, i s finálním úklidem a občasným odpočinkem. Proto doporučujeme si nechat i nějakou rezervu a pokud možno skončit o něco dříve. Raději také nespoléhejte na to, že máte veškeré potřebné vybavení a že ho najdete v den malování někde ve sklepě. Nemusí být v nejlepším stavu a potom mít zásadní negativní vliv na finální výsledek. A nezapomeňte, že existují i jiné techniky, než je malování štětcem a válečkem. Velkou oblibu získává například fládrování (imitace textury dřeva) a vytváření různých dekorací pomocí stěrky.
Jestli si ale na takové experimenty netroufáte, nebo máte i před obyčejným malováním respekt, nemusíte se bát a vystavovat zbytečnému stresu. Existuje nabídka solidních a velmi schopných firem, které se vám o malování postarají od A po Z a odvedou kvalitní a poctivou práci dle vašich představ. Nezapomeňte, že v dobře vymalovaném pokoji se vždycky mnohem lépe žije.