Skip to content

Kdy je načase opět vymalovat byt?

Pro většinu lidí není malování domů úplně oblíbená činnost. Je to dosti časově náročná, poměrně namáhavá a ne zcela levná záležitost. Proto není divu, že ji spousta z nás odkládá co nejvíce to jde, mnohdy až do úplného extrému. Jestli to je ale dobře a jestli se tím nedopouštíme chyb o kterých jsme neměli ani tušení, o tom si povíme v tomto článku.  

Záležitost nejen estetická

Na začátku je totiž dobré si uvědomit, že malování není jen otázka hezkých stěn beze šmouh a fleků. Málokdo si totiž uvědomuje, že do zdí a malby samotné se velmi dobře usazují nečistoty, pach, bakterie a spousta věcí, které mít doma rozhodně nechceme a které nám nedělají dobře. Z těchto usazenin se totiž mohou poměrně snadno stát zárodky plísní a potom už jsme jen krok od vzniku, nebo prohloubení alergií, astmatu a jiných respiračních onemocnění. Takže pokud máte pocit, že se vám bez jiné zjevné příčiny hůře dýchá, máte při pobytu v některém pokoji podrážděné oči a sliznice, možná je na čase zapátrat v paměti, kdy se tam naposledy malovalo. A to zejména u dětí, kteří jsou na tyto potíže velmi háklivé.

Malování = očista domu

Malování pokoje má však i jiný význam. Je to příležitost k úklidu, přestěhování nábytku, zbavení se starých věcí a pořízení nových. Nový nátěr dá každému interiéru punc novosti a čistoty, což jistě velmi uvítá každý alespoň trochu esteticky založený jedinec.

Dalším benefitem je bezesporu to, že změna odstínu barvy má velký vliv na celý jeho ráz a pouhým vymalováním můžete naladit celý interiér do úplně jiného stylu a nálady. Takže když už ne zdravotní a praktický přínos, touha po změně a oživení interiéru by mohl být pro vás ten správný hnací motor a motivace.

Jak často malovat?

A teď už se dostáváme k jádru otázky, jak často bychom měli malovat? Jistě existují výjimky, které se malování vůbec nebojí a není pro ně problém si znovu vymalovat každý rok, což jistě není na škodu. Budeme se ale střízlivě držet spíše té početnější skupiny, která termín malování spíše odkládá. Zde hodně záleží, o jakou místnost se jedná. Kuchyně, dětský pokoj, nebo frekventovaný obývák početné rodiny bude zřejmě potřebovat nový kabátek dřív, než třeba pracovna, nebo pokoj pro hosty. Dle našeho mínění by však rozestup mezi malováními neměl být rozhodně delší než pět let. To je doba, za kterou i ta nejkvalitnější barva ztratí na kráse, nehledě na všechny ostatní, výše popsaná, zdravotní rizika.

Pokud po přečetní tohoto článku cítíte, že je nejvyšší čas oprášit štětce a nakoupit barvu, jenže se vám do této akce opravdu nechce, nelámejte si s tím hlavu. Klidně se můžete obrátit na některou ze specializovaných společností, která malování obstará za vás. S minimálním úsilím a maximální úsporou času i peněz.