Skip to content

Jaké známe interiérové barvy a jaké jsou jejich vlastnosti?

Pokud se chystáte na malování a čeká vás nákup barvy, důrazně nedoporučujeme (bohužel) dosti častý postup viděný v našich obchodech – přijít, vybrat nejlevnější kyblík (ideálně v akci) v požadované barvě (že odstín úplně neodpovídá našim představám nevadí, za ty peníze…). Pak se vám může lehce stát, že za pár měsíců, týdnů, nebo už dní zjistíte, že ta barva jaksi „nefunguje“. Váš první pohled by tedy měl směřovat na informace o vlastnostech barvy a jejím složení, teprve až poté na cenovku. Jistě, pokud potřebujete dát trochu do pucu kamrlík ve sklepě, nemusíte si příliš lámat hlavu. Jestli se ale jedná o výmalbu obytného pokoje, nebo nějaké provozovny, zamyšlení nad druhem barvy je na místě.

Akrylové barvy

Mezi pravděpodobnou volbu můžeme s klidem zařadit barvy akrylové. Bez problémů můžete sehnat otěruvzdorné a omyvatelné varianty těchto barev a proto najdou široké spektrum využití. Kuchyně, dětské pokoje, koupelny…všude tam se hodí, protože jsou také poměrně odolné vůči vlhkosti, výkyvům teplot a plísním. Navíc také rychle a dobře schnou, takže se vám s nimi bude také dobře pracovat.

Latexové barvy

Akrylovým barvám budou jistě v žebříčku oblíbenosti šlapat na paty barvy s latexovým základem. Stejně jako barvy akrylové se hodí prakticky do všech místností, můžete je snadno zbavit drobných nečistot a ty kvalitní jsou velmi odolné. Pokud se do finálového výběru dostanou právě latexové nebo akrylové barvy ve srovnatelné kvalitě, můžete se s klidným svědomím rozhodnout dle velikosti nabídky, požadovaného odstínu, nebo aktuální ceny.

Emulzní barvy

Dbáte-li krom praktického hlediska také na ekologii a šetrnost vůči vašemu zdraví, neměli by vám uniknout takzvané emulzní barvy. I mezi nimi můžete najít barvy rychle schnoucí, odolné vůči nečistotám a plísním. Tyto barvy jsou totiž velmi prodyšné a neobsahují rozpouštědla, takže pro citlivější lidi jsou vítanou variantou.

Olejové barvy

Olejové malby známe spíš z pláten velkých mistrů a amatérských malířů. Jenže tyto barvy můžeme použít také na stěny a to dokonce i ty dřevěné. Vypadají opravdu krásně, vyznačují se sytými, jasnými barvami s charakteristickým leskem. Jsou proto ideální pro dotvoření atmosféry nějakého výjimečného pokoje, nebo třeba výstavní síně. Mezi jejich nevýhody patří ale delší doba schnutí a také potřeba speciálních natíracích pomůcek; s obyčejným válečkem si tady nevystačíte.

Fotokatalytické barvy

Někdy jsou také označovány jako inkousty a jejich název pramení z jejich nejvýznamnější schopnosti – sluneční záření jim pomáhá rozkládat škodlivé látky z okolního prostředí. Pro dostatečně prosluněnou místnost tak může jít o zajímavou, zdraví prospěšnou barvou. Mínusem pak může být nepříliš široká nabídka na trhu. Ale kdo hledá, jistě najde…

Vaši Bratřimalíři.cz