Skip to content

Jak renovovat dřevěná okna

Dřevěná okna mají svoje osobité a nezaměnitelné kouzlo a po boomu plastových oken se k nim mnoho budov a domácností zase vrací, případně si je nechávají. Jistou nevýhodou je zde jejich trvanlivost a odolnost, takže pokud nechcete aby vám byt nebo dům hyzdili nevzhledná dřevěná okna, dříve nebo později budete muset přikročit k jejich renovaci. A my vám teď řekneme jak na to a na co si zejména dávat pozor.

Fáze plánování

Je nasnadě, že se nebudete zabývat jedním oknem, ale budete chtít vyšperkovat všechna okna, nebo alespoň okna v jedné místnosti. Nebudeme vám nalhávat nic o náročnosti této činnosti, chce to čas, vybavení a hodně vloženého úsilí. Krom času budete potřebovat také materiální zdroje, minimálně vhodné nářadí a dobrou barvu.

Příprava oken na renovaci

První co vás čeká, je odstranění starého laku. Na to je nejlepší ruční práce špachtlí, na větších plochách si můžete vypomoci bruskou a horkovzdušnou nebo opalovací pistolí. Ale pozor, to jen tam kde nehrozí poškození samotného rámu, nebo jeho příslušenství. Tam, kde jsme se dostali při broušení až na samotné dřevo, je potřeba použít základovou barvu – není problém sehnat takovou, která je určená přímo na okenní rámy, rozhodně nedoporučujeme používat neurčité zbytky nalezené v garáži či dílně.

Při odstraňování starého nátěru také může dojít k odstranění sklenářského tmelu, takže i ten je dobré mít po ruce. Zde je na místě upozornění stran tuhnutí a schnutí tohoto tmelu, který obvykle potřebuje k správnému vytvrdnutí až několik týdnů.

Finální natírání

Jakmile máte okna připravená, můžete přistoupit k závěrečné fázi, a tou je nanesení samotné nové vrstvy. Nezapomeňte, že tento nátěr musí vytvořit dokonalý, uzavřený nátěr. Nezbytná je tedy perfektní přilnavost. Té docílíte dvěma zásadními kroky. První je dokonale čistý a odmaštěný povrch bez jakýchkoliv nečistot, prachu a mastnoty. Druhý je aplikování vrstvy penetrace, tedy jakési mezivrstvy, která zajistí právě zlepšení přilnavosti. Ve specializovaných obchodech budete mít na výběr hned z několika variant, takže nebude problém najít tu pravou.

Při natírání se nebojte jít až na sklo. Ideální je použít krycí pásku, kterou aplikujete zhruba dva centimetry od okenního rámu. Teprve po perfektním zaschnutí barvy pásku odstraňte a nežádoucí barvu ze skla odstraňte. Tím docílíte, že mezi dřevem a sklem nebudete mít nechráněný prostor, kam se může dostat například vlhkost.

A i zde platí, že dobrý výsledek chce čas, takže je dost dobře možné, že jedna vrstva nátěru nebude stačit. Teprve po zaschnutí a vytvrdnutí barvy uvidíte finální výsledek a můžete se rozhodnout o nanesení druhé vrstvy. Zde se tedy vyplatí si dobře nastudovat informace o barvě, kterou používáte – zejména informace o krytí a době schnutí.

Vaši Bratřimalíři.cz