Skip to content

Jak na dokonalý nátěr dveří a oken

Malování se neomezuje pouze na nátěry zdí, stěn a fasád. Každému interiéru i exteriéru znamenitě prospěje také nový nátěr dveří a oken. Pochopitelně pouze jejich rámů a zárubní. Přece jenom je málo platné, že máte zdi natřené krásně zářivou sytou barvou s nádechem čerstvosti, když se hned vedle nepěkně vyjímá oprýskaný lak okenního rámu. A my vám i v tomto případě poradíme, jak na to.

Pečlivě se připravte

I tady dělá půl úspěchu dobrá příprava. Klidně se můžete pustit do renovace oken a dveří v rámci malování pokoje, ale mějte na paměti, že budete potřebovat další pomůcky, nástroje, notnou dávku času a v některých případech i pevné nervy a nezdolné odhodlání.

Co se týče kutilského vybavení, neobejdete se bez bytelné škrabky a brusných papírů. Pro snadnější práci rozhodně můžeme doporučit opalovací pistoli a elektrickou brusku. Než se pustíte do samotné práce, je více než rozumné odmontovat veškeré snímatelné kličky, lišty, kování, žaluzie a podobně, eliminujete tak riziko jejich poškození.

Odstranění starého nátěru

Prvním skutečným krokem renovace, kdy začíná jít do tuhého, je odstranění původní vrstvy. Není dobrý nápad nanášet novou barvu přímo na starý lak, na 99 % se setkáte dříve nebo později s neúspěchem. K odstranění poslouží právě zmiňovaná škrabka, které může pomoci opalovací pistole, se kterou nahřejete stávající lak, který jde pak lépe dolů. A nemusíme snad připomínat, že zde je na místě nejvyšší opatrnost s její manipulací.

Na zbytky a případné nerovnosti pak použijte brusný papír (je lépe mít připravené různé druhy hrubosti), na větší plochy pak můžete použít vhodnou brusku, vaše ruka vám později poděkuje. Když máte hotovo a okna či dveře jsou jako nové, nezapomeňte je zbavit prachu a případných nečistot. Nanášení nové vrstvy by mělo probíhat pouze na dokonale čistý povrch kvůli dobré přilnavosti a finálnímu vzhledu.

Jakou barvu vybrat?

Nabídka nátěrů na okna a dveře je dnes dosti široká, v dobré prodejně vám poradí, který bude pro vás ten pravý. Rozdíly jsou krom složení hlavně v odolnosti vůči vnějším vlivům, pružnosti a době schnutí. S nejvyšší pravděpodobností ale sáhnete po nějakém tom syntetickém výrobku na alkydové bázi, který má všestranné použití a dobře vypadá. Ve fázi plánování také zvažte použití penetrace (pro lepší přilnavost) a impregnace (ochrana před vodou a vznikem plísní). Je to práce a výdaj navíc, ale určitě se vyplatí.

Směle do toho

Samotné natírání je už velkým dílem otázkou zručnosti a zkušenosti. Poradíme vám, že je dobré mít připravené štětce různých velikostí a tvarů, dobře promíchanou barvu a pokud možno co nejčistší prostředí. Ideální je mít okna ve vodorovné poloze s dobrým přístupem na všechna místa. A teď už vám popřejeme mnoho zdaru a ten nejlepší výsledek.

Vaši Bratřimalíři.cz