Skip to content

Druhý díl: Malování stěn – 10 chyb, kterým se vyvarovat

Vítejte u druhého dílu našeho článku o malování stěn, kde se zaměříme na další chyby, kterým se vyplatí se vyhnout. V prvním dílu jsme prozkoumali několik základních pastí, které mohou v průběhu malování vzniknout, a nyní se podíváme na další důležité aspekty, které ovlivňují výsledný vzhled vaší malby. Pokud toužíte po profesionálních výsledcích a chcete si užít krásné a dokonale natřené stěny ve vašem domově, pokračujte s námi dále a objevte cenné rady a tipy, jak předejít častým chybám při malování. 

Chyba č. 6: Nanesení barvy v "různých směrech"

Pokud aplikujete barvu střídavě vertikálně a horizontálně, či bez jakéhokoli systematického postupu, s nadějí, že po zaschnutí bude stěna vypadat dobře, děláte závažnou chybu. Všechny tahy mohou být viditelné, zejména pokud používáte štěteček.

Řešení: Zvolte jednu metodu aplikace barvy – buď vertikální nebo horizontální. Barva se bude nanášet rovnoměrně, a aplikace nebude vypadat nepatřičně kvůli chaotickým tahům. Při použití několika vrstev můžete střídat metody, například první vrstvu natřete vertikálně a druhou horizontálně.

Chyba č. 7: Nanesení barvy v jediné vrstvě

Nanášením barvy v jediné vrstvě může výsledek vypadat nepravidelně a pokud plánujete radikální změnu barvy povrchu, pravděpodobně nebudete schopni práci dokončit rychle. Dokonce i při změně z lehkého odstínu na tmavší bude první barva průsvitná.

Řešení: Pro dosažení intenzivního odstínu nanášejte dvě nebo lépe tři vrstvy. První vrstva umožní rovnoměrné rozložení barvy po povrchu; druhá a třetí vrstva ji dokonale vyrovnají, sjednotí barvu a vyplní drobné nerovnosti.

Chyba č. 8: Natírání na nedostatečně vyschlou barvu

Samozřejmě, chceme práci dokončit co nejdříve a obdivovat výsledek. Proto často nepřemýšlíme o následcích natírání na „neoschlé“ stěně. Výsledkem může být, že nedostatečně vyschlá vrstva začne odcházet, přilepí se na štětec nebo váleček. Pokud použijete olejovou barvu, mohou vzniknout bublinky, a celou práci budete muset zahájit znovu. Je pravda, že počkáním, až barva zaschne a následným ošetřením míst s vadami, můžete chyby napravit.

Řešení: Buďte trpěliví. Dokud barva schne, věnujte se jiným činnostem. Věnujte pozornost návodu na obalu barvy, kde je uvedeno, kolik času potřebuje k úplnému vyschnutí. Pokud jde o emulzní barvy na vodní bázi, nezabere to mnoho času a budete moci znovu pokračovat v práci.

 

Chyba č. 9: Nedostatek barvy

To může být vážný problém. Zaprvé, protože během cesty do obchodu se již natřená vrstva může zaschnout (po vyschnutí bude viditelný spoj mezi čerstvou a již nanesenou barvou). Zadruhé, bude těžké najít správný odstín, pokud jste do barvy přidávali pigmenty sami.

Řešení: Nejjednodušší řešení je vzít větší množství barvy. V krajním případě můžete neotevřenou plechovku vrátit zpět do obchodu nebo ji ponechat pro dotahování míst, kde se barva s časem odloupne. Na plechovkách s barvou je vždy uvedeno, na jakou plochu je objem určen – věnujte pozornost těmto číslům. Dejte také pozor, že pokud budete povrch malovat ve dvou vrstvách, plocha se zdvojnásobí.

 

Chyba č. 10: Nesprávná volba času pro malování

Nanášení barvy za silného slunečního světla přináší riziko příliš rychlého vysychání složení ještě předtím, než se ho podaří rovnoměrně rozprostřít. Důsledkem může být pěnění nebo odlupování barvy. Naopak, pokud malujete za umělého osvětlení, všechny nedokonalosti mohou být téměř nezpozorovatelné.

Řešení: Nejvhodnější doba pro malování je během dne, kdy sluneční paprsky nepřímo pronikají do místnosti. Pokud jde o jižní stěny, doporučuje se provést malování ráno nebo večer, kdy sluneční svit není tak intenzivní.

 

Doufáme, že tento druhý díl našeho článku vám přinesl další užitečné informace a pomohl vám lépe porozumět chybám, kterým se vyvarovat při malování stěn. Malování může být uměleckým dobrodružstvím, avšak s jistým rozpoznáním rizik a následováním osvědčených postupů se můžete vyhnout nepříjemným překvapením a dosáhnout profesionálních výsledků.

Nezapomínejte, že malování je o trpělivosti a pečlivosti. Vyberte si správné barvy a nástroje, dodržujte osvědčené metody a postupujte systematicky. Pravidelná péče o přípravu povrchu, aplikace správného počtu vrstev a dostatečné čekání na zaschnutí jsou klíčem k úspěchu.

Děkujeme za váš zájem o naše články o malování stěn a přejeme vám hodně úspěchů při vytváření krásného a útulného domova! Pokud máte další otázky nebo požadavky na téma, neváhejte nás kontaktovat. S radostí vám poskytneme další rady a informace, které vám pomohou stát se mistrným malířem ve vašem vlastním domově.