Skip to content

Boříme mýty o malování pokojů

Také obor, jakým je malování pokojů je opředen řadou mýtů, zažitých představ a polopravd. Ty mají často vliv na naše rozhodování ohledně malování, mnohdy bohužel k naší škodě. A my se v následujícím článku pokusíme ty nejčastější vyvrátit a uvést na pravou míru.

Malování, nebo tapety?

Při vzpomínce na tapetování ještě dnes mnohým z nás naskakuje vyrážka a vybavují se nepříliš příjemné vzpomínky. Proto spousta lidí považuje tapety za přežitek, který byl už prakticky nahrazen různými metodami malování. A to právě není vůbec pravda. Tapety popravdě zažívají docela slušný comeback, i když v trochu jiné podobě než je známe z dob našeho dětství. Moderní kvalitní tapety vypadají dobře, dlouho vydrží a mohou se aplikovat na celou stěnu, nebo jako doplněk.

V zimě se nemaluje

Většina lidí má zažito, že zimní měsíce se pro malování nehodí. Máme za to, že barva hůře schne a kvůli nízkým teplotám se nedá moc dobře větrat. Ani toto tvrzení už neplatí. Kvalitní barvy, které jsou dnes k dostání, nevyžadují při malování přílišné odvětrávání, nemají nepříjemný zápach a nijak nám neškodí. Suchý zimní vzduch v kombinaci se zapnutým topením pak naopak napomáhá lepšímu schnutí barvy.

Přemalováním se zbavím plísně

Další omyl. Plísně v bytech a domech trápí řadu domácností. A je to opravdu problém – vnitřní plísně se rychle a nenápadně šíří, je těžké se jich zbavit a pro naše zdraví představují opravdovou hrozbu. Alergie, astma, onemocnění dýchacích cest, dráždění očí a kůže…to je jen zevrubný výčet nepříjemných následků. Jenže častá léčba plísně na zdech je pouhé vyčištění a přemalování další vrstvou. To ale nestačí. Plíseň na zdi obvykle zůstává i po důkladném omytí. Pro opravdové odstranění je třeba zbavit se úplně postižených vrstev malby, případně i omítky, zeď ošetřit vhodným přípravkem a teprve poté se pustit do nového malování.

Úklid je horší než malování

Ani toto nemusí být pravda. Vše záleží hlavně na vás. S dobrou přípravou a vhodnou organizací práce budete mít po malování minimum práce s úklidem. V podstatě jen stačí, abyste měli na malování dostatek prostoru kolem stěn, nábytek důkladně přikryli a kritická místa, jako je podlaha u zdi, lišty a zásuvky perfektně oblepili. Důležitý je také průběžný úklid během malování – místa pokapaná barvou utírejte dřív než zaschne a pomůcky, které už nepotřebujete rovnou vyhazujte nebo uklízejte.

Vymaluju si sám, ušetřím

Toto je docela diskutabilní bod. Pokud máte čas, potřebné vybavení a jste dostatečně šikovní, můžete se samozřejmě pustit do malování sami. Pokud jste s kapacitami, vybavením a zručností na štíru, není od věci se poohlédnout po šikovné, externí firmě, která se malováním přímo zabývá. Z hlediska nákladů totiž malováním svépomocí příliš neušetříte a navíc se nemusíte obávat o finální výsledek.